Annelik estetiği: Doğum sonrası artık kabus değil

Doğum, hayatın en büyük mucizesidir. Evet, herkesin bildiği bir gerçek, hamilelik ve doğum, anne adayları için fizyolojik ve psikolojik açında çok zor ve yıpratıcı süreçlerdir. Ancak genellikle ikinci plana atılan ama en az hamilelik ve doğum kadar önemli bir konu daha var: Doğum sonrası ortaya çıkan vücut deformasyonu.

Mutluluk sonrası gelen sıkıntılar

Hamilelik ve doğum sürecinden en çok etkilenen bölgeler karın bölgesi ve memelerdir. Özellikle karın bölgesinin, hamileliğe bağlı 8-9 ay içerisinde belirgin bir şekilde genişlemesi ve sonrasında da doğum ile birlikte dakikalar içerisinde eski haline dönmesi, bu bölgedeki cildin elastiki özellikleri açısından çok zorlayıcı bir durumdur. Her ne kadar hamilelik süresince bu bölge krem ve yağlar gibi ürünler ile desteklenmeye çalışılsa da bazı annelerde geri dönüşü olmayan bir deformasyon oluşabilmektedir.

Yine memeler de özellikle hamileliğin son dönemlerinde süt bezlerinin genişlemesi ile hacim kazanmaya başlar. Doğumdan sonra da emzirme nedeni ile çok sık aralıklarla hacimsel değişimlere uğraması uzun dönemde belirgin deformasyonlara neden olmaktadır.

Bu sürece, verilemeyen hamilelik kiloları da eklendiği zaman büyük bir sorun ile karşı karşıya kalıyor anneler. İşte tam bu noktada devreye giriyor anne estetiği.

Anne estetiğinin amacı, doğumdan sonra bir kadının vücudunda ortaya çıkan deformiteleri düzeltmek ve vücudun şeklini ve görünüşünü restore etmektir. Anne estetiği sıklıkla tek seansta yapılabilen bir cerrahi müdahaledir. Anne estetiğinde yapılabilecek cerrahi işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Meme büyütme
  • Meme dikleştirme
  • Meme küçültme
  • Liposuction
  • Kalça büyütme
  • Karın germe
  • Vajinal gençleştirme

Doğum sonrası vücudunda bir veya daha fazla bölgede deformasyon olan anneler, tekrar hamilelik düşünmüyorsa ve genel sağlığı da ameliyat için sakınca oluşturmuyor ise annelik estetiğine uygun olabilirler.

Deformasyonlara elveda

VASER liposuciton yardımlı karın germe ile mevcut cilt gevşekliği ve çatlaklardan kurtulurken eş zamanlı olarak bel bölgesindeki verilemeyen kilolardan da kurtulmuş olacaksınız. Meme ile ilgili ihtiyaca göre de büyütme, dikleştirme, küçültme işlemlerinden biri de eklendiğinde hamilelik ve doğumun vücudunuzda yarattığı deformitelerin büyük bir çoğundan kurtulmuş olacaksınız.

Tüm bu işlemler tek seansta ve genel anestezi altında yapılmakta olup, süresi kombine edilecek işlemlere bağlı olarak değişmektedir. 

Ameliyat sonrası

Ameliyat doğru hastanelerde yapıldığında, korkulanın aksine işlem sonrası çok ağrı olmamaktadır.

Ameliyat sonrası 3. günden itibaren şikayetler, ödemler ile birlikte gerilemeye başlar. Günlük hayata dönüş ise ortalama 10-14 gün içerisinde olmaktadır. İşlem sonrası size verilen özel korse ve sütyenleri de ortalama 1 ay süresince kullanmak, iyileşmenizi hızlandıracaktır.